Záhon republiky
Zpět

Záhon republiky

Sázení růží na počest lidických mužů a k oslavě 100 let od vzniku samostatné Československé republiky. 

Památník Lidice v rámci oslav Společné století 1918 - 2018 založil v lidickém Růžovém sadu "Záhon republiky", který je nejen oslavou 100. výročí vzniku Československa, ale je také poctou lidickým mužům, kteří stejně jako miliony dalších, kteří v Československo věřili, podíleli se na jeho budování a byli jeho hrdou součástí. Do záhonu bude zasazeno celkem 100 symbolických růžových keřů.

Hlavní slavnostní sázení je naplánováno na 27. 9. 2018 od 11.00.

Památník Lidice v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa založil v lidickém Růžovém sadu „Záhon republiky“. Československá republika byla založená na ideálech svobody a demokracie. Přestože existovala celých 75 let, jen velmi krátká doba z toho se nesla v duchu těchto ideálů. Země prošla velmi bouřlivým a často tragickým vývojem poznamenaným diktaturami a nesvobodou. Jednou z nejsmutnějších kapitol bylo vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky v roce 1942. Jejich osud se nesmazatelně zapsal do dějin světa i Československa a je jejich neoddělitelnou součástí.

Když se podařilo skončit a překonat hrůzy 2. světové války, byla obnovena obec Lidice jako symbol naděje, že Lidice a celé Československo budou žít dále a budou pokračovat v ideálech, na kterých byl samostatný stát vystavěn. Jako pomyslný most mezi zmarem původních Lidic a nadějí nových, byl v roce 1954 z popudu Sira Barnetta Strosse z Velké Británie založen Růžový sad a z celého světa lidé poslali do Lidic na 17 000 růží. V roce 1961 byla v Anglii vyšlechtěna růže jménem Lidice.

Dnes, v roce 2018, 100 let od vzniku Československa, žijeme opět ve svobodě. Právě Růžový sad je velmi symbolickým místem, kde jsme se rozhodli založit Záhon republiky, ve kterém poroste sto růžových keřů představujících sto let od vzniku Československa. Prvních deset růžových keřů do Záhonu republiky věnoval německý velvyslanec J. E. Dr. Christoph Israng, který je do záhonu osobně zasadil společně s přeživším lidickým dítětem, paní Marií Šupíkovou, starostkou obce Lidice paní Veronikou Kellerovou a ředitelkou Památníku Lidice paní Martinou Lehmannovou. V průběhu roku postupně přibývají další růžové keře. Velké slavnostní sázení je naplánováno na 27. září, na které byli pozvání představitelé České republiky, lidičtí přeživší, zástupci států celého světa, zástupci univerzit, organizací které se o zasloužili o samostatný stát a které podporují Památník Lidice v jeho činnosti.  

 

číst více...