Vodní doprava na řece Vltavě před 100 lety
Zpět

Vodní doprava na řece Vltavě před 100 lety

17.-27.9.2018 Rašínovo nábřeží, náplavka Na Výtoni 

Stavba vorového pramene a výstava repliky šífu. Akce zahrnuje 4 produkce věnované voroplavbě a šífařství na řece Vltavě a  7denní komentovanou stavbu vorového pramene.

Svaz vltavanských spolků VLTAVAN ČECHY jako nositel statku „Tradice vorařství na řece Vltavě“ má zájem v rámci projektu představit vorařství a šífařství a také 100 letou historii vodní dopravy na řece Vltavě. Hlavním cílem projektu je předvedení, připomenutí, popularizace a propagace voroplavby na řece Vltavě a stavba vorového pramene.

V rámci projektu se uskuteční dvě akce.

  1. Stavba vorového pramene tradiční technologií o délce 20 m, skládajícího se ze tří vorových tabulí a příslušenství, tak jak je zachováno v historických dokumentech spolku Vltavan v Purkarci. Stavba bude realizována ve 14denní časové ose, přičemž v první polovině budou probíhat přípravné práce a v v druhé části pak komentovaná montáž a kompletace vorového pramene s účastí studentů partnerských škol a možností aktivního zapojení veřejnosti. Vorový pramen bude po ukončení projektu rozebrán a materiál poslouží jako pracovní pomůcka pro naše partnerské školy.
  2. Vystavení 22metrové repliky šífu, vyrobené k příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československého státu (není financováno v rámci tohoto projektu), zhotovené podle původního plánu Loděnice rodiny Šílených v Týně nad Vltavou. Tento šíf bude po ukončení projektu spuštěn do vltavských vod v Praze a dále využíván jako ukázka řemesla pro veřejnost.

V souběhu obou akcí proběhnou 4 moderované prezentace pro připomenutí a popularizaci vorařství a šífařství v Čechách. Vorařství bylo zapsáno prostřednictvím Svazu vltavanských spolků Vltavanem Čechy na Národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Tento projekt má také za cíl prezentaci vorařství a šífařství jako řemesel, která společně s vory a šífy byla před 100 lety neodmyslitelnou součástí řeky Vltavy a města Prahy.

číst více...