Lidice žijí! Lidický okruh 2018 – spanilá jízda veteránů
Zpět

Lidice žijí! Lidický okruh 2018 – spanilá jízda veteránů

6. září uplyne 76 let od chvíle, kdy byla ve Velké Británii založena iniciativa „Lidice shall Live“ – „Lidice budou žít“. Dnes 76 let poté Lidice opravdu žijí. Dne 8. 9. 2018 od 10:00 Památník Lidice ve spolupráci s obcí Lidice a dalšími partnery pořádá již 5. ročník Lidického okruhu, spanilé jízdy automobilových a motocyklových veteránů. Lidický okruh je důkazem toho, že dnes v roce 2018 Lidice
opravdu žijí!

U příležitosti 8. výročí vypálení obce Lidice uspořádal v roce 1950 kladenský Automotoklub automobilové a motocyklové závody nazvané Lidický okruh, aby tak tímto způsobem uctili památku vypálené obce. První ročník byl vypsán pro celkem šest kategorií, tři automobilové a tři motocyklové. Druhý ročník Lidického okruhu se konal o pět let později, v roce 1955. Tento ročník byl sice bez automobilů, ale přibyly divácky velice atraktivní sajtkáry. Jako spolujezdci se tehdy představily i dvě pozdější československé legendy silničních motocyklů, tovární jezdci značka JAWA, Gustav Havel a František Šťastný.
Potřetí a naposledy se lidické závody konaly v roce 1958. Tento ročník navštívily tisíce diváků, ale dalšího ročníku se již nedočkaly.
Na tradici závodění v Lidicích navázal až v roce 2014 Památník Lidice. Nešlo ale již o závodění, jako spíše o přátelské setkání benzinových nadšenců s překrásnými automobilovými a motocyklovými veterány. Každý rok se počet účastníků zvyšuje a na všechny příchozí čeká nejen řada skvělých aut a motorek, často muzejních kousků, ale také poměrně nabytý doprovodný program.
Kromě ceny odborné poroty se do hlasování o nejkrásnějšího veterána budou moci zapojit také všichni příchozí v divácké anketě. Cenu také dostane vůbec nejstarší automobil či snad motocykl? A speciální cena čeká i na Elegána okruhu, takže rozhodně stojí za to přijít v dobovém oblečení.
Vrcholem programu je 20 kilometrů dlouhá spanilá jízda všech veteránů, která startuje v Lidicích a pokračuje přes obce Makotřasy, Běloky, Hostouň, Dolany a Hřebeč. Cíl spanilé jízdy je opět v Lidicích. Během celého dne je v Lidicích připraven doprovodný program, který zahrnuje vystoupení Postoloprtských mažoretek a hudební doprovod skupiny Fragment Band, ukázky práce záchranné služby Kladno a Sboru dobrovolných hasičů Středokluky a Hřebeč, výstavu historických kočárků, výstavu historie Lidického okruhu ale také skákací hrad a tvořivé dílny pro děti, jízdu kočárem, ukázku nových vozů autosalonu Schwab či tahačů Mercedes. Součástí bude i malý jarmark s ochutnávkou moravských vín z vinařství Schwarz. „Lidický okruh je nejenom skvělá akce, na které se scházejí majitelé nádherných veteránů a jejich obdivovatelé. Lidický okruh je především chvílí, kdy se v Lidicích scházejí lidé, aby se bavili a užili se krásný den. To je to, co nás na pořádání takové akce baví ze všeho nejvíce, že Lidice opravdu žijí a jsou dnes obcí jako každá jiná.“

číst více...