Společné století
Zpět

Oslavte s námi 100 let Národního zemědělského muzea

Srpen 2017 - Listopad 2018
Národní zemědělské muzeum
Výročí: 1918,
Kde:
Praha

Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy jubilejního roku Národní zemědělské muzeum zahajuje oslavy výročí 100 let od svého založení.

Jubilejní rok otevírá výstavou unikátní Šrobárovy sbírky uměleckých děl malířů 16.–19. století, následovat bude nová expozice Zemědělství či jubilejní výstava Fenomén zemědělství. Oslavy potrvají až do konce roku 2018, všechny aktivity probíhají současně v rámci oslav výročí republiky.

Výstava s příznačným podtitulem Odhalení veřejnosti poprvé v historii představí soubor obrazů mimořádné a současně téměř neznámé Šrobárovy sbírky, vzniklé v období první republiky za ne zcela jasných okolností. V nově otevřeném výstavním sále pražské budovy na Letné budou obrazy k vidění od 22. srpna 2017 do 30. června 2018. Oslavy jubilea se ale netýkají jen pražské hlavní výstavní budovy muzea, která nedávno otevřela další dvě expozice a veřejnosti zpřístupnila novou vyhlídkovou terasu na střeše budovy, ale i mimopražských poboček.

Díky podpoře zřizovatele muzea, kterým je Ministerstvo zemědělství, budou v rámci jubilejních oslav také restaurovány některé významné exponáty. Asi nejznámějšími jsou parní oračky Přemysl a Libuše, vystavované v muzeu zemědělské techniky Čáslav, či Komenského včelí úl, který si návštěvníci mohou prohlédnout na zámku Kačina. Do velkého sálu zámku Ohrada by se zase měly vrátit kopie původních velkoformátových pláten Johanna Georga Hamiltona. V Čáslavi bude příští rok také probíhat výstava 100 let techniky ve sbírkách NZM – vývoj sbírky zemědělské techniky.

číst více...