NFA osmičky
Zpět

Filmové osmičky

1. 2. 2018 - 31. 12. 2018
Česká republika

Národní filmový archiv připomíná významné události pro historii československého státu, jejichž kulatá výročí připadají na rok 2018, zvláštním uvedením šesti celovečerních snímků zpět do kin, dobovými písemnými a orálně historickými materiály a sdružováním informací o dalších aktivitách, které využívají filmových materiálů ze sbírek Národního filmového archivu. Na stránkách Filmového přehledu je projekt pravidelně doprovázen informacemi o akcích a také odbornými články, jenž filmy uvádí do historického a teoretického kontextu. Ke všem snímkům jsou pro školy připraveny metodické a pracovní listy, které žáky seznámí s historickými souvislostmi nejen filmů samotných, ale i s jejich napojeními na konkrétní historické události. 

„Kurátorský výběr snímků zastupujících roky 1918, 1938, 1948 a 1968 čítá šest celovečerních filmů. Do distribuce, tedy na digitálních nosičích DCP a Blu-ray, přičemž vybrané tituly budou k dispozici i na 35mm a 16 mm kopiích.“ uvedl generální ředitel NFA Michal Bregant. 

V únoru projekt zahájil snímek Bíla tma (1948) režiséra Františka Čápa. Film je oslavou protinacistického odboje, symbolem hrdinství a odvahy. V květnu do kin vstupuje střihový dokument významné české režisérky Věry Chytilové TGM Osvoboditel (1990), který je poctou osobnosti prvního československého prezidenta. V září bude v kinech uvedena komedie na motivy knihy Eduarda Basse Klapzubova XI. (1938) režiséra Ladislava Broma. Odlehčený humoristický příběh o fotbalovém mužstvu měl premiéru pouhých pár týdnů před podpisem Mnichovské dohody a nezaujal tak jen populárním tématem, ale i vlasteneckým vyzněním. Dokument Krise (1939), který bude ke zhlédnutí v kinech od října, přináší bezprostřední pohled na dění v Evropě v roce 1938. Vznikl v produkci USA; režisér Herbert Kline jej natočil ve spolupráci s českým avantgardním tvůrcem Alexanderem Hackenschmiedem. Na podzim pak budou uvedeny digitálně restaurované snímky. Psychologické válečné drama Démanty noci (1964) předního českého režiséra Jana Němce a válečný snímek Zborov (1938) režisérů J. A. Holmana a Jiřího Slavíčka, který vyniká především rekonstrukcí válečných bitev. 

Snímky budou uvedeny primárně celoplošně v kinech, ale v průběhu roku budou také postupně ke zhlédnutí na VOD platformě ve spolupráci s Doc Alliance Films. Dva z šestice filmů budou v obnovené premiéře uvedeny digitálně restaurované, ty pak vyjdou i na DVD. Snímky Démanty noci Zborov se tak zařadí i do kolekce Zpět v kinech. 

Filmové osmičky v průběhu roku bude doprovázet také řada zajímavých rozhovorů či teoretických a historických výkladů, které budou zprostředkovány prostřednictvím hlavního mediálního partnera projektu Český Rozhlas

→ BÍLÁ TMA (1948) od 1. února v kinech

→ TGM OSVOBODITEL (1990) od května v kinech 

→ DÉMANTY NOCI (1964, digitálně restaurovaný film) na podzim v kinech 

→ KLAPZUBOVA XI. (1938)  od září v kinech

→ KRISE (1939) od října v kinech 

→ ZBOROV (1938, digitálně restaurovaný film) od listopadu v kinech 

číst více...