Architektura ve službách první republiky – Praha a Středočeský kraj
Zpět

Architektura ve službách první republiky – Praha a Středočeský kraj

22. 5. 2018 - 31. 10. 2018
Městská knihovna v Praze, zahrady pod Pražským hradem, Mělnické kulturní centrum, o.p.s., Národní technická knihovna

Národní památkový ústav připravil v rámci oslav stého výročí vzniku Československa čtrnáct regionálních výstav s názvem Architektura ve službách první republiky, které vyvrcholí v září tohoto roku souhrnnou výstavou v pražské Národní technické knihovně. Od poloviny května začala výstava mapující architekturu Prahy a Středočeského kraje.

Výstava představí reprezentativní výběr nejzajímavějších kulturních památek tohoto regionu, které byly realizovány v éře Československé republiky v letech 1918–1938 v souvislosti s vytvářením úřední infrastruktury nového státu, v období spjatém s dynamickým poválečným průmyslovým rozvojem. Vybranými stavebními a technickými počiny jsou úřední a společenské domy, bankovní a obchodní domy, církevní objekty, domy umění, krematoria, mosty, tovární objekty, polikliniky, lázeňské areály apod. Výstava nezapomíná ani na význačná jména světových architektů, kteří se svými realizacemi zapsali do fondu české architektury.

Od 19. září začíná v Národní technické knihovně v Praze výstava Architektura ve službách první republiky, kterou vrcholí série regionálních výstav Národního památkového ústavu, probíhající v rámci oslav stého výročí vzniku Československa už od začátku letošního roku. Výstava představí stovku meziválečných staveb v deseti různých typech architektury.

Když se řekne vila Tugendhat, vybaví si obraz památky UNESCO asi každý. A leckdo si vzpomene i na jméno architekta Miese van der Rohe. Ale co když se řekne Strossova vila v Liberci? Víte, kde hledat vilu Háskovu? A vzpomněl by si někdo na jméno architekta vily Movily v Nespekách? I to jsou přitom stavby představující to nejlepší, co u nás v architektuře po roce 1918 vzniklo.

Výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a je součástí oslav Století republiky.

číst více...

Program

22. 5. – 28. 6. 2018 Městská knihovna v Praze

1. 7. – 30. 9. 2018 Zahrady pod Pražským hradem

19. 9. - 31. 10. 2018 Národní technická knihovna v Praze

2. – 31. 10. 2018 Mělnické kulturní centrum, o.p.s.